Завершилася основна програма фінальної частини чемпіонату України з шашок-64. В змаганнях взяли участь спортсмени з п’ятьох регіонів країни. Як і два місяці тому, коли було зіграно фінал з шашок-100, сильнішими стали Матвєй Колєсніков з Миколаєва та Олена Коротка з Кам’янського.
Фіналісти Чемпіонату України з шашок-64 та організатори
У фінальну частину чемпіонату України завдяки відбору потрапили 20 кращих шашкістів – 10 чоловіків та 10 жінок. Визначна подія вкотре зібрала у Кам’янському найсильніших спортсменів з усієї країни, які полюбляють грати в один з наймасовіших вид шашок – шашки-64. Завдяки безпосередній підтримці мера міста Андрія Білоусова, управлінню молоді та спорту міськради, громадській організації «Бджола», а також високоякісному підходу до вирішення багатьох питань зі сторони обласної та місцевої федерацій шашок, вкотре можна констатувати, що рівень організації турніру – один з кращих в Україні. На підтвердження – це вже шості Всеукраїнські змагання найвищого рангу, які відбулися в нашому місті протягом останнього року.
Секретарка Кам'янської міськради Наталія Ктітарова символічно розпочинає турнір
– В цьому році у Кам’янському ми вже вдруге проводимо фінал чемпіонату України, цього разу з шашок-64, – розповідає голова федерації шашок міста Ігор Губарєв. – В змаганнях беруть участь дві міжнародні гросмейстерки, національні гросмейстери, плеяда молодих шашкістів, які показують себе дуже вдало на шашковому олімпі.
Під час урочистого відкриття, що пройшло 16 грудня 2024 року у готелі Optima Collection, віце-президент Національної федерації шашок України Леонід Бройтман нагадав гостям та учасникам заходу про цікаву історичну подію, яка відбулася саме в цей день, але 19 років тому. У тодішньому Дніпродзержинську (нині – Кам’янське) вперше відбулася одна з п’яти великих міжнародних шашкових подій.
Леонід Бройтман
– Саме у цей день відбувся перший чемпіонат світу з шашок-100, зелене світло якому дав тоді виконуючий обов’язки міського голови Андрій Леонідович Білоусов, – ділиться згадками Леонід Бройтман. – За цей період відбулася ціла серія різних чемпіонатів. Кам’янське стало по справжньому столицею шашкового спорту не тільки України, а й Європи та світу.
Змагання розпочалися традиційно – двома турнірами з класичної гри. Протягом шести днів чоловіки та жінки в окремих чемпіонатах виборювали чемпіонські звання. Як і у жовтні, коли тривали подібні змагання, але з міжнародних шашок, переможцями стали представники Миколаєва та Кам’янського відповідно. У чоловічих перегонах турнір виграв юний вундеркінд – майстер спорту Матвєй Колєсніков, який набрав 15 з 18 очок.
Ілля Демченко (ліворуч) грає проти Матвєя Колєснікова
– Турнір потроху завершується, я достроково став чемпіоном України, – ділиться враження одразу після своєї останньої гри Матвєй Колєсніков. – Дуже радий такому результату, тому що склад учасників був нормальним, партії складними, інколи навіть цікавими. Для мене це вже другий фіналу у Кам’янському. В цьому місті для мене дуже багато хороших результатів. Мені подобається сюди їздити. Вражений турніром, тому що до останнього туру точилася запекла боротьба за перше-третє місце.
До останнього неможливо було передбачити хто виборе срібну, а хто бронзову нагороди. Все, як дуже часто буває, вирішувалося в останньому турі. Дуель двох майстрів спорту з Кам’янського Іллі Демченко та Ігоря Губарєва завершилася «гострою» нічиєю, а от майстер спорту Віктор Горобець з Харкова у свого візаві Добрині Савінського виграв. Таким чином харків’янин став другим. Демченко фінішував третім.
– Багато разів я грав у фіналах [чемпіонатів України] з шашок-64, але ніколи не був призером, – каже ветеран шашкового спорту Віктор Горобець. – Турнір для мене був вдалим. [Матвєй] Колєсніков – без конкуренції, мав посісти перше місце. Друге місце для мене – дуже гарно. Були моменти, міг поборотися і за перше [місце], але для цього потрібно було у виграшних [позиціях] вигравати.
– Я увійшов у трійку призерів, але, на жаль, не зміг зайняти перше місце, – говорить Ілля Демченко. – [Одна з причин] декілька суперників розмінювали зі мною шашки, тому було важко виграти та набирати очки. На жаль, через війну багато гравців не змогли взяти участь у цьому чемпіонаті України. Насправді, дуже хотів би стати чемпіоном в більш сильному складі [учасників]. Тим не менш, дуже задоволений цим чемпіонатом. Хочу брати участь в подібних турнірах і надалі.
До останнього шанси на призову трійку зберігав також Іван Фідик. Майстер спорту зі Львова є тотально незрячим шашкістом, тому кожного туру грав наосліп на спеціальній дошці. Тим не менш, це не завадило досвідченому й титулованому майстру продемонструвати гарну та якісну гру. Вигравши 4-ри зустрічі у сильних опонентів, він розташувався в турнірній таблиці на 4-й позиції.
Підсумкове положення. Чоловіки
- Колєсніков Матвєй (мс, Миколаївська область) – 15 з 18 очок
- Горобець Віктор (мс, Харківська область) – 14
- Демченко Ілля (мс, Дніпропетровська область) – 13
Жіночі змагання одноосібно виграла гросмейстерка Олена Коротка. На її рахунку 16 пунктів з 18-ти можливих, що свідчить про надпотужну ходу на шляху до чемпіонства.
У грі – чемпіонка Олена Коротка
– Я стала чемпіонкою і це дуже потужні емоції, – ділиться враженнями від турніру Олена Коротка. – Змагання відбулися на високому рівні, як і два місяці тому. Всі партії були бойовими, деколи мені посміхалася вдача, що звісно приємно. В цілому своєю грою задоволена.
Ще до початку в турнірі серед жінок очікувалася дуже висока конкуренція в боротьбі за призові місця. Серед конкуренток – п’ять національних гросмейстерок: дві чемпіонки світу Олена Коротка та Юлія Макаренкова, а також амбітні та досить відомі молоді Анастасія Глушко, Ольга Губарєва й Віра Попруга. Сподівалися на нагороди і досвідчені майстер спорту Альона Носарєва та кандидат у майстри спорту Аріна Федорченко. Перебіг подій тримав вболівальників до останньої партії. Перемога кам’янчанки Короткої в останньому турі над землячкою Анастасією Губарєвою принесла Олені золоту нагороду. До кінця «на колесі» сиділа харків’янка Глушко, але свою останню партію у «класиці» з Марією Діденко вона зіграла внічию, зупинившись на другій позиції (14 очок).
Анастасія Глушко – срібна призерка
Справжню гонитву за «бронзу» влаштували запоріжанка Носарєва та харків’янка Макаренкова, які визначили найкращу лише в останньому турі. Першу партію мікроматчу Носарєва – Попруга мала вигравати Альона, проте зробити це їй завадив цейтнот. В другій же партії ініціативу перехопила Віра, яка разом із своєю перемогою призупинила медальну ходу візаві.
Непередбачена Віра Попруга
Своїм шансом випередити конкурентку сповна скористалася Макаренкова. Вигравши у амбітної юної спортсменки Федорченко, яка по ходу турніру переграла двох гросмейстерок, третьою з 12 очками стала Ю.Макаренкова.
Бронзова призерка Юлія Макаренкова
У грі Аріна Федорченко
– Завершився яскравий чемпіонат України, – ділиться думками головна несподіванка турніру Аріна Федорченко. – Звісно в мене були високі очікування до цього турніру, але, на жаль, останні два тури мене трохи підвели. Проте хочу сказати, що [в цілому] зіграла не так погано. Очікувала, що буде гірше. Турнір виявився дуже цікавим. Мені було надзвичайно складно, але я набралася нової інформації від сильніших гравців, отримала тільки найкраще, тому що в нашому турнірі грало 5 гросмейстерів. Для мене це вперше. Сподіваюсь, що наступний турнір зіграю краще.
Підсумкове положення. Жінки
- Коротка Олена (гр., Дніпропетровська область) – 16 з 18 очок
- Глушко Анастасія (гр., Харківська область) – 14
- Макаренкова Юлія (гр., Харківська область) – 12
22 та 23 грудня відбудуться швидка та блискавичні програми. Очікується. Що в турнірах візьме участь біля 50-ти спортсменів з семи регіонів України.