Це відбулося в одній із програм Чемпіонату Європи з триборства в екіпіровці. Як поєднувати змагання у двох видах спорту, ще й на результат? В цій статті ми ділимося досвідом вихованки ДЮСШ №2 Кам’янської міськради Віри Попруги під час її виступів на змаганнях з шашок та пауерліфтингу.
Щось одне, шашки або пауерліфтинг
Багато хто знає Віру Попругу як вправну гравчиню у шашки. Відомою її зробили натхнення, бажання й велика робота спортсменки, тренерів та родини. Пораховано, що за останні 6 років шашкіста виборола на Всеукраїнських та міжнародних змаганнях – чемпіонатах України, Європи та світу – 34 медалі різного ґатунку. Причому до скарбнички 21-річної кам'янчанки потрапили нагороди як молодіжного так і дорослого рівнів.
Віра Попруга разом із першим тренером Дмитром Савінським (у центрі). Молодіжна збірна України. Туреччина
Віра Попруга разом із тренером Анатолієм Панченко
Апогеєм її гри став 2023 рік, у якому дівчина зуміла пробитися до призової трійки Чемпіонату Європи з швидкої гри.
Цей результат приніс Попрузі не тільки євромедаль. На початку наступного року кам’янчанка (зараз дівчина у шашках представляє місто Дніпро) отримала титул «Майстер спорту України міжнародного класу» або по-шашковому – гросмейстерки.
Віра Попруга отримує свідоцтво гросмейстера від головного судді молодіжного чемпіонату України Костянтина Балтажи
Проте довготривалі турніри з шашок постійно порушують тренувальний процес підготовки до змагань з пауерліфтингу – другого виду спорту, яким дівчина також займається професійно. Тому досягнувши омріяного на інтелектуальній ниві, спортсменка кардинально змінила своє ставлення до силових вправ. Тим більше, що тренер з пауерліфтингу Валентин Маліков багато вкладався в перспективну атлетку, зачекавшись на відповідну віддачу...
Віра Попруга разом із тренером Валентином Маліковим
На сьогодні Віра Попруга вже назбирала велику кількість українських чемпіонських титулів, встановила рекорд України та виборола тільки у минулому році 5 (!) медалей міжнародного рівня з пауерліфтингу.
Віра Попруга на срібному подіумі чемпіонату світу з жиму лежачи у США
Черговий успіх атлетку спіткав у травні 2025-го, на Чемпіонаті Європи. Змагання з триборства в екіпіровці стали дебютними.
Віра Попруга разом із своєю мамою Лілією Попругою у спортивному клубі POWER святкують черговий успіх на чемпіонатах України з пауерліфтингу
«Пауерліфтинг, це як рибалка зі спеціальним обладнанням», – пише на своїй сторінці соціальної мережі FaceBook батько спортсменки Віталій Попруга. – «Можна просто купити дешеву вудку та впіймати невеличку рибинку. Але якщо це будуть змагання із використанням спецобладнання для ловлі риби, то будьте впевнені, високого місця нашому рибалці не посісти.
Віра Попруга разом із батьком на міжнародних змаганнях з шашок у Туреччині
Щось подібне сталося із виступами Віри Попруги на чемпіонаті Європи з пауерліфтингу, який цими днями триває у Чехії [ЧЄ відбувся 4 травня]. За умовами змагань для визначення переможця спортсмен має демонструвати найкращі результати і в присіданні зі штангою, і в жимі лежачи, і в становій тязі [«малі» медалі]. Є і окремий залік за сумою всіх результатів [«велика» медаль]. Так ось, в таких силових перегонах правильно підібрана спеціальна екіпіровка до кожної з трьох вправ дозволяє боротися за найвищі місця. Звісно, важливими також залишаються і технічна майстерність спортсмена, і навички тренера. Проте екіпа – це запорука медального успіху.
Віра Попруга і штанга. Присідання. ЧЄ-2025, Чехія
Повертаючись до звітного Євро, слід зазначити, що тільки у жимі лежачі наша спортсменка виступала в спеціальній майці. В присіді та тязі Віра Попруга боролася на вольових, як у класичному пауерліфтингу, тобто без спецформи. Сталося це через дефіцитність відповідної екіпіровки для спортсменок, що виступають в ваговій категорії 84+ кг. Проте навіть в таких умовах відома атлетка з Кам’янського мала шанси взяти «велику» медаль.
Боротьба за медаль до останнього. Станова тяга. ЧЄ-2025, Чехія
Боротьба велася до останнього підходу, але вага 112,5 кг у третій психологічній спробі залишила на шиї Попруги лише «малу» медаль чемпіонату Європи з жиму лежачи.
Віра Попруга з медалями. ЧЄ-2025 з пауерліфтингу, Чехія
Чи потрібно воно оце – займання двома видами спорту? Дискусії у професійних колах тривають і досі. Проте практика показує, що багатьом відомим шашкістам досвід другого виду дозволяє посилювати свою гру за дошкою.
Може і шашки, і пауерліфтинг?
А що ж робити коли в конкретний момент та дату потрібно взяти участь і на турнірі з шашок, і у змаганнях з пауерліфтингу. Подібні накладки траплялися двічі. Але в перший раз доля «простила» нахабу на ім'я Віра, подарувавши надію на виступ в обох змаганнях, одночасно! Справа в тому, що шашково-шаховий клуб ім. Уріха та Дніпровська академія музики, де проводяться всі обласні чемпіонати з пауерліфтингу, розташовані поруч й в одному місті Дніпро. Єдина проблема, що із пункта А в пукт Б можна було встигнути лише на машині та ще й через світлофор. Тим не менш двоє людей та група підтримки, до якої увійшли всі, хто знав про нештатну ситуацію, допомогли зробили неможливе. Одразу після зробленого ходу за дошкою Віра «летіла» у машину до тата аби встигнути вийти на помост у пауерліфтингу. Спочатку було весело, але потім... загорівся червоний ліхтарик на світлофорі. У розпачі Віра запанікувала: «Папа – не встигнемо!» «Встигнемо...», – відповів батько, безжально натиснувши до полу педаль газу. Так, протягом 3-х годин, і тривали спортивні перегони на двох аренах. У підсумку – дві медалі: золота у пауерліфтингу та срібна у шашках. Саме те, на що розраховували.
Міський шахово-шашковий клуб ім. Й.Уріха, місто Дніпро
Але був і негативний досвід. Вдруге доля вже не так посміхнулася, хоча знов обидва турніри проводилися в Дніпрі. Непарна кількість учасниць важливого чемпіонату області з шашок дозволила в паузі між турами виступити в пауерліфтингу. Проте на другу партію у шашках спортсменка спізнилася й під тиском годинника програла. І хоча знов в обох випадках виступи Попруги були медальними, друга, у шашках, залишилася з непереможним присмаком.
Згадується ще один веселий епізод. Одного разу, мимоволі, важливість пауерліфтингу визнав міжнародний майстер Іван Антоненко з Києва. У 2022 році відомий спортсмен допомагав на YouTube-каналі коментувати чемпіонат світу з швидких шашок-100. Тоді, в ефірі онлайн-трансляції, мова про пауерліфтинг йшла двічі: перед першим туром, коли Віра Попруга мала встояти чемпіонці світу Наталії Садовській з Польщі, та по завершенню останнього туру, в якому суперницею українки була ще одна справна польська варкабістка-чемпіонка Катаржина Станчук. Дуже впевнено Попруга провела обидві зустрічі, вигравши їх. Підсумовуючи, Іван Антоненко констатував польською: «Пауерліфтинг – це потужно».
Поєднання виступів, ще й на результат, у двох видах спорту викликає неймовірне напруження та призводить до багатьох незручностей. Проте, якщо йти до своєї мети, «зірки» завжди будуть на стороні цілеспрямованої людини. Трохи згодом ми розповімо, якими ще видами спорту одночасно займаються або займалися інші шашкісти. Сподіваємося, що цей досвід допоможе молодим гравцям в їхньому сходженні на шашковий олімп.