Вчимося судити

Як провести турнір за коловою системи за відсутності таблиць черговості

Керуючись кількома нескладними математичними правилами таку таблицю легко. Є декілька алгоритмів, які описують процес створення таблиць черговості гри. Розглянемо приклад турніру, в якому бере участь парна та непарна кількість учасників. У випадку парної кількості учасників все зрозуміло – в кожному турі всі пари будуть сформовані, а спортсмен, що буде «гуляти» – відсутній. При непарній кількості учасників таблиця черговості гри також є, але для зручності парою для номера спортсмена, що «гуляє», буде умовний учасник, якого не вистачає. Номер такого умовного гравця пишуть у відповідній парі в дужках.

Розглянемо процес формування таблиці черговості гри при 8 або 7-ми учасниках. Вона буде однаковою. Відрізнятися буде лише та пара, де є номер гравця, що «гуляє». Можна сказати, що в цьому випадку той учасник, якому випало грати з останнім номером (у даному прикладі з 8-м) у даному турі вільний від гри.

Формування таблиці черговості гри

1. Пронумеруємо рядки: це будуть номери турів.

2. У кожному турі гратимуть 4 пари, всього 4 партії. У нашій таблиці, що формується, для кожної пари проводимо роздільник (зазвичай це тире).

3. У першій колонці пар записуємо останній номер «8». Робимо це поперемінно, то ліворуч, то праворуч.

4. Послідовно зліва направо заповнюємо усі рядки номерами, ліворуч пари, починаючи з 1. Після числа 7 знову починаємо з 1: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 1, 2, 3... Якщо у першому стовпці пар ліва сторона вже зайнята числом 8 записуємо чергове число праворуч.

5. Проставляємо праворуч у вільні місця номера у спадному порядку починаючи з номера 7. Після числа 1 починаємо з числа 7: 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 7, 6, 5...

У підсумку, таблиця черговості гри готова. Учасники з номерами, що записані ліворуч від роздільника (тире) грають білими.


Як визначити, у якому турі зустрічаються учасники

Для цього треба скласти їх номери… Якщо сума буде меншою за останній парний номер таблиці або дорівнює йому, то потрібно відняти одиницю. Якщо сума буде більшою за цей останній номер, то відняти останній номер. Приклад: треба визначити, в якому турі зустрічаються учасники, що мають номери 2-й та 5-й? 2+5=7. Цифра 7 менша від останнього 8-го номера. Віднімаємо одиницю: 7-1=6. Отже, вони зустрічаються у шостому турі. У якому турі грають між собою номери 4-й та 6-й? 4+6=10, тобто більше 8-ми: отже, треба відняти вісім. Отримуємо: 10-8=2. Їхня зустріч у другому турі.

Це правило стосується будь-якого номера учасника, за винятком останнього парного номера. Щоб визначити, коли зустрічається учасник, який має останній парний номер, наприклад з четвертим, треба менший номер помножити на 2. Якщо множення буде меншим за останній номер (8-й), віднімається одиниця; якщо більше, то останній номер. У нашому прикладі 4-й номер множимо на 2. Отримуємо 8. Множення дорівнює останньому номеру, отже, треба відняти одиницю: 8-1=7. Вони грають у сьомому турі. Визначимо зустріч номерів 7-го та 8-го. 7x2=14. Отже, віднімаємо останній номер: 14-8=6 (шостий тур).

Що стосується визначення кольору шашок, то тут неважко запам'ятати лише два правила:

  1. Останній номер (тільки якщо учасників парне число) грає чорними з усіма номерами, що знаходяться в першій половині таблиці, і білими – з рештою.
  2. У всіх інших випадках, якщо сума (або різниця) номерів парна білими грає більший номер, якщо непарна білими грає менший номер.

Графічний спосіб

Цілком достатньо таблиці турніру, щоб визначити і черговість гри та колір фігур, якими належить грати учасники з тим чи іншим суперником.

Викреслимо останнього гравця (якщо учасників парна кількість), він має свої правила.

Проведемо головну діагональ у напрямку перпендикулярної лінії, утвореної заштрихованими клітинами. Проведемо діагональ і в заштрихованій клітці у учасника з номером 1. Усі партії на великій діагоналі грають у 1-му турі. Білі грають учасники з верхньої половини таблиці.

У наступному турі зустрічаються пари наступних праворуч діагоналей.

Учасник, заштриховану клітину якого перетнула діагональ чергового туру, або, якщо учасників парне число, грає з учасником з останнім номером, або, при непарній кількості учасників, вільний від гри в даному турі.

Колір фігур визначається так:

  1. Останній номер (тільки якщо учасників парна кількість) грає чорним кольором з усіма номерами, що знаходяться в першій половині таблиці, і білими – з рештою.
  2. Якщо діагональ перетинає заштриховану клітину, то білими грають учасники, що розташовані в таблиці нижче, якщо діагональ проходить між заштрихованими клітинами, то білими грають учасники, розташовані в таблиці вище.

Реквізити

Національна Федерація шашок України (НФШУ):

Президент:
Яценко Анатолій Васильович

Адреса: 01601, м.Київ,
вул. Еспланадна, 42, каб. 410

ЄДРПОУ: ЄДРПОУ 26252466

Банк: АТ КБ «ПРИВАТБАНК»
ЄДРПОУ банку 14260570,
код банку 305299

р/р №
UA763052990000026001026708043

Федерації