З 6 по 12 липня у латвійській столиці ведучі спортсмени світу беруть участь в черговому етапі Кубку світу Riga Open – 2025. Після чергового туру організатори змагань взяли інтерв'ю англійською у 17-го чемпіона світу Юрія Анікєєва. «Шашки в Україні» зробили переклад цього інтерв'ю та пропонують ознайомитися з ним. Український майстер розповів про свої враження від турніру, а також прокоментував ряд моментів, пов'язаних із чемпіонатом світу, що нещодавно відбувся у Камеруні. Також міжнародний гросмейстер поділився думкою стосовно загальних зборів FMJD та виборів виконавчої ради.
Пані та панове. Riga Open – 2025 розпочався тут у Ризі. Ми раді привітати у нас тут одного з ТОП-гравців світу – Юрія Анікєєва з України.
– Привіт, Юрію!
– Привіт!
– Дозвольте мені розпочати з питання. Ви досить часто або навіть постійно берете участь у Riga Open. Ви приїжджаєте щороку і ми дуже цьому раді, звичайно. Що Вам найбільше подобається в цьому турнірі та місті Рига?
– Так, я вже вп’яте граю на цьому турнірі. Вважаю, що це один з найкращих турнірів у світі. По-перше, гарне місце, гарне місто – тут дуже гарно, гарний період: тепло й не дуже спекотно. І організація турніру також ідеальна. Можу порівняти, навіть можу сказати, що у такій шашковій країні, як Нідерланди, іноді турніри проводяться у спортивному залі. Мені подобається, коли я приїжджаю сюди, насолоджуюся містом, насолоджуюся турніром, насолоджуюся всім. Тож тому і приїжджаю так часто.
Riga Open – 2025. Старт турніру
– Дуже цікаво. Власне, протягом цього тижня чи мали Ви можливість відвідати якісь визначні пам'ятки Риги? Можливо, бачили деякі заходи в Ризі, такі як фестиваль танців та пісень школярів, який відбувається цього тижня. Або, можливо, якийсь інший захід. Звісно, якщо у вас була така можливість.
– Ні, було небагато можливостей. Одного разу я гуляв центром. Але після турніру я залишуся на кілька днів, а потім, можливо, насолоджуся ще більше, бо буде цілий день. Зараз це складно, бо після завершення гри трохи втомлюєшся. Але в мене ще буде шанс.
Юрій Анікєєв. Фото rigaopen.lv
– Я радий це чути. Безумовно, через пару днів після турніру це буде гарний спосіб дослідити місто та побачити його красу. Як ви оцінюєте склад турніру з точки зору гравців, представлених тут, і що б Ви сказали про молодих гравців? Як вони виступають на цьому турнірі? Можливо, для вас є якісь сюрпризи?
– На цьому турнірі зазвичай беруть участь дуже сильні гравці. Деякі [міжнародні] гросмейстери, деякі чемпіони світу: з Нідерландів, з Латвії, Шварцман з Ізраїлю, а також деякі майстри міжнародного рівня та, звичайно ж, молоді гравці: пам'ятаю свій перший раз, коли грав тут у 2019 році. Я також грав з дуже молодими юнаками, також [на турнірі] є юні дівчата. Знаєте, їх важко перемогти, бо вони виглядають дуже маленькими, але вони вже непогані [по-спортивному], особливо з Латвії. Вони вже зробили деякі сюрпризи в першому раунді та другому раунді, тому я думаю, що у цих талановитих гравців буде гарне майбутнє.
Leszek Stefanek проти Юрія Анікєєва. Фото rigaopen.lv
– Нещодавно в Камеруні відбувся чемпіонат світу в категорії Open. Там було багато гравців з Нідерландів, менше [спортсменів] з інших країн. Багато [шашкістів], ніхто не знає скільки, але все ж багато хто відмовився грати. Що Ви думаєте з цього приводу, чому сталася така ситуація, і що насправді можна було б змінити або, можливо, варто змінити в системі [проведення турніру]? Як насправді проводяться чемпіонати світу і що можна з цим зробити?
– [Багато хто знає], що я живу в [прифронтовому місті] Харкові. Ви знаєте, що в Україні йде війна, тому дуже важко виїхати з країни. Це дуже складно, тому, якщо ви їдете кудись, куди нелегко дістатися, як-от Камерун, наприклад, до Африки, потрібно багато чого підготувати. Купити, [наприклад], якийсь дорогий квиток. Якщо щось піде не так, то все втрачається. Наприклад, плануючи свою подорож, ви не можете бути впевнені, що досягнете кінцевого пункту призначення. Так, це одна з причин. Також ви знаєте, що не дуже легко все передбачити, тому я вирішив, що краще відмовитися. Також я був трохи шокований після останнього матчу [за титул чемпіона світу]. Коли зіграв цей матч, враження після нього залишилися не дуже хорошими. Можливо, ви чули моє інтерв'ю, де я розповідав про це. Все це разом призвело до рішення пропустити цей чемпіонат, це стосується особисто мене. Але це не все. Є й інші гравці [які не поїхали], наприклад, з Азії. Ніхто не приїхав, це вже дивно. І не тільки в Камерун, але й на попередньому чемпіонаті світу також ніхто не [представляв] Азію. У них є хороші гравці з Китаю, Монголії, але вони не приїжджають. Тому я не знаю, що відбувається, [можливо] їм нецікаво грати на чемпіонаті світу. Тому нам потрібно запитати їх, чому це відбувається, і, можливо, потрібно щось змінити. Спочатку, наприклад, організувати якийсь чемпіонат світу в Європі, так, то ви точно гарантуєте, що більшість гравців приїдуть. Якщо це десь далеко, як-от в Азії, Америці, Африці, то це вже складно, бо більше проблем. Це одна з причин. Як ще зробити привабливішим, не знаю. Можливо, змінити систему [проведення чемпіонату]. Можливо потрібно змінити контроль часу…
– Наразі виконавча рада FMJD зараз запропонувала та подала на розгляд федерації пропозицію змінити систему чемпіонату світу, пропонуючи провести турнір за швейцарською системою в 11 раундів замість півфіналів та фіналу. Що б ви сказали про такий підхід? Чи було б це краще для вас, чи було б це краще для всіх інших гравців, які потенційно могли б взяти участь?
– Можна спробувати. Я не знаю, який спосіб найкращий, але можна спробувати ось так. Ви маєте на увазі перший півфінал за цією системою, а після фіналу…
– Ні, тільки за цією системою.
– Якщо тільки ця система, то гадаю, що для чемпіонату світу це не найкращий варіант. Вважаю, краще залишити, наприклад, фінальну стадію, а для півфіналу це може бути швейцарська система. Тому якщо для чемпіонату світу тільки [швейцарська] система, вважаю, що це не найкраще рішення. Це моя думка.
Чемпіонат світу 2025 у Камеруні
– Дякую. Ви згадували про матч за титул, який наступного року відбудеться між нідерландськими спортсменами – чинним чемпіоном світу Jan Groenendijk та срібним призером Jitse Slump. Як оцінюєте шанси кожного в цьому матчі та як охарактеризуєте їх як гравців?
– Матч – це цікаво. Звичайно, молодий Groenendijk буде фаворитом, тому що він вже є дворазовим чемпіоном світу, в нього є досвід, і він є фаворитом. Проте Slump також є сильним гравцем. На цьому рівні все може статися. Пам'ятаю, що в деяких чемпіонатах світу з швидким контролем часу він, мабуть, навіть вигравав один або кілька разів проти Groenendijk [це ставалося у 2022 році], тому в нього є деякі сильні сторони. Але не знаю, як вони будуть готуватися, адже вони з однієї країни, й у них один тренер. Важливо, як ви будете готуватися до матчу. Тож я вважаю, що у нього також буде шанс, але, звичайно, Groenendijk буде фаворитом.
Призери чемпіонату світу – 2025 з шашок-100 у Камеруні
– Добре, дякую. І останнє питання. У жовтні цього року відбудуться загальні збори FMJD та вибори виконавчої ради. Чого ви, як провідний гравець світу, очікуєте від FMJD протягом наступних чотирьох років? Які б були ваші пропозиції? Що робить FMJD для кращого майбутнього шашок та для допомоги гравцям?
– По-перше, за останні роки залишилися лише погані враження. З того, що FMJD не зробило, так це дотримання правил. Це важливо. Правила мають бути однаковими для всіх, незалежно від того, ви з Нідерландів, з Африки чи з України. [Всі] повинні дотримуватися цих правил. Інакше люди перестають вірити в цю федерацію, вони думають: «О, вони завжди роблять те, що їм подобається». Це один момент. А другий, потрібно до бюро FMJD запрошувати більше молодих людей, які хочуть щось робити, які хочуть розвивати шашки. Ні, я не можу сказати, що вони старі, але [по суті] це так... Це як минуле покоління, проте зараз світ трохи змінився, [з’явилися нові] технології – YouTube, Інтернет. Вважаю – це майбутнє і на це потрібно звертати більше уваги. Всі користуються мобільними телефонами, можливо, у цього може бути якесь майбутнє. Інакше, якщо нічого не зміниться, ми залишимося на тому самому місці ще на п'ять років. Тому це моя думка.
– Щиро дякую. Юрій Анікєєв, міжнародний гросмейстер з України, бажаю вам успіхів на цьому турнірі!
– Дякую за запрошення! Дуже радий грати тут, на цьому турнірі. Щиро дякую!